Anasayfa / İskoçya Uçak Bileti / Aberdeen Uçak Bileti
Aberdeen Uçak Bileti
Aberdeen Uçak Bileti

Aberdeen Uçak Bileti

Aberdeen uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Aberdeen uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Granit şehir olarak bilinen Aberdeen, İskoçya’nın üçüncü büyük şehridir. Şehir, granit mimarisi ile de adından bir hayli söz ettiriyor.

Aberdeen, Avrupa’nın önemli enerji başkenti konumundadır. Bunun sebebi bünyesinde  Kuzey Deniz petrolünün bulunmasıdır. Avrupa için büyük önem taşıyan petrol şehri, geçmiş dönemlerde birçok savaş sonucu yıkım yaşamıştır. Özellikle İskoçya Bağımsızlık savaşlarında şehir İngilizlerin eline geçmiştir. 1336 yılında III. Edward tarafından yakılan şehir için tekrar büyük onarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.  18.yüzyılın sonlarında şehirde yol çalışmaları devam ederken, sosyal hizmetler içinde halkın refahı sağlanmıştır. Aberdeen’in  merkezi noktaları olan King Street, George Street , Union Street 19. yüzyılda inşa edilmiştir.  Napolyon Savaşları esnasında şehir ekonomik kriz sebebiyle çöküş yaşamış olsa da sonraki dönemler şehre liman ve tersaneler yapılarak ekonomik anlamda toparlanılmaya başlanmıştır.  Kentte 18. ve 19. yüzyıllarda yapılan granit yapılar yüzyıllardır görünümlerini korumaya devam etmektedirler. Renk ahengini koruyan şehir yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

Şehirde tasarım, teknolojik ürün yapımı, elektronik eşya üretimi, tarım ve petrol endüstrisi iş kollarını oluşturmaktadır.

Aberdeen’e Nasıl Ulaşım Sağlanır ?

Aberdeen Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’den ise kente aktarmasız uçuş seferleri düzenlenmemektedir. British Airways gibi birçok havayolu şirketinde kente seferler düzenleniyor.

Aberdeen Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Şehrin her noktasına yürüyerek ulaşım gerçekleştirmeniz sıkıcı olmayıp bir o  kadarda eğlenceli olmaktadır. Bu yüzden yol haritası yabancı turistlere belli noktalardan dağıtılmaktadır. Onun dışında tren hatları ulaşım gerçekleştireceğiniz bir diğer seçenektir. Otobüs hatları da en çok tercih edilen ulaşımdır. Şehrin her bölgesinde otobüs hattı bulunuyor. Bir diğer ulaşım aracıda taksilerdir. Etkileyici yapıların çoğunluğu merkezde olduğu için gezinizde ulaşım açısından sorun yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir