Anasayfa / İtalya Uçak Bileti / Venedik Uçak Bileti
Venedik Uçak Bileti
Venedik Uçak Bileti

Venedik Uçak Bileti

Venedik uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Venedik uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

İtalya’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Venedik, Kuzeydoğu İtalya’da kurulmuştur ve şehir birbirinden kanallarla ayrılmıştır. Veneto bölgesinin başkentliğini de üstlenmiştir. Toplamda 118 adanın üzerinde kurulmuş olan Venedik, dünya genelinde ‘aşıklar şehri’ olarak bilinir. Turistik anlamda oldukça gelişmiştir ve şehirde gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Öyle ki, şehir tamamen Dünya Mirası listesine girilmeye değer görülmüştür ve listedeki yerini almıştır. Şehrin isminin Venedik olması, M.Ö. 10. yüzyılda yaşayan Veneti insanlarından gelmektedir. Şehrin bilinen diğer isimleri; “Maskelerin Şehri”, “Yüzen Şehir”, “La Dominante”, “Serenissima”, “Adriyatiğin Kraliçesi”, “Sular Şehri”, “Kanallar Şehri” “Köprülerin Şehri” şeklindedir.

Venedik, sanatın doğuşu olarak kabul edilen Rönesans döneminde en aktif şehirlerden birisi olmuştur ve Antonio Vivaldi de bu şehirde dünyaya gelmiş dünyanın en önemli sanatçılarından birisidir. San Marco Kulesi manzara, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Pilazzo Ducale gezilebilecek yerler arasındadır. Şehirde UNESCO’nun koruma altına aldığı 600’den fazla tarihi eser bulunmaktadır. Sularla kaplı şehirde, gondolla gezintiye çıkmak en önemli aktivitelerden birisidir. Fakat bu durum bazen, şiddetli yağışlar nedeniyle güzelliğini kaybetmektedir ve su taşkınları görülmektedir. Bu taşkınlar sonucunda, San Marco meydanının sular altında kaldığı görülmüştür. Şehirde bulunan en büyük kanalın uzunluğu 3 bin 800 metredir. 400’den fazla köprünün bulunduğu şehirdeki en önemli köprüde, Rialto Köprüsü olarak bilinir. Rialto Köprüsü, Grand Kanalının ortasındaki, iki yakayı birbirine bağlayan tek köprüdür. Şehir içi ulaşım genelde deniz otobüsleri ve su taksileriyle gerçekleştirilir.

Venedik’te İklimsel Koşullar

Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Venedik’te, sıklıkla yağış görülür ve bu yağışlar zaman zaman su taşmalarına neden olur. Şehir, kurak denilebilecek aylarda bile oldukça bol yağış alır. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 13.2’dir. Yıl içerisinde aldığı ortalama yağış miktarı ise 830 mm’dir. Ocak ayı yılın en kurak ayıdır ve bu ayda alınan yağış miktarı 49 mm’dir. Kasım ayı ise en yağışlı geçen ay olarak kaydedilmiştir. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz ayı, Venedik’i gezmek için en uygun aydır.

Venedik’te Havalimanından Merkeze Ulaşım

Şehirde, “Marco Polo” ve “Treviso” isimleriyle iki ayrı havalimanı bulunsa da, uluslararası uçuşlarda en sık kullanılan havalimanı Marco Polo’dur. Marco Polo Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için, deniz otobüsü, su taksi, otobüs, tren, taksi, araç kiralama gibi seçenekler bulunur. Şehre ulaşımınızda taksi tercih ederseniz, Radio Taxi şirketi bu anlamda hizmet vermektedir. Fakat iniş öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekir. Taksi ücreti gideceğiniz yere göre 35 – 40 € arasında değişir. Deniz otobüsü tercihinde ise Alilunga şirketine ait olan Vaporetto bu anlamda hizmet vermektedir. Venedik’e iner inmez şehrin tadını çıkarmak isteyenler için, deniz otobüsleri uygun bir tercih olacaktır.

Terminalden çıkıp 10 dakika yürüdüğünüzde deniz otobüslerine ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kırmızı, turuncu ve mavi olmak üzere 3 hatta çalışan botlardan gitmek istediğiniz güzergaha giden bota binmeniz gerekir. Araç kiralamak isterseniz, havalimanında Avis, Europcar, AutoviA, Autoeuropa, Maggiore, Sixt, Lacauto, Hertz firmaları hizmet vermektedir. Fakat Venedik’te aracın kullanılamayacak olması ve Roma Meydan’da bırakılması gerektiğinden ötürü pek tavsiye edilen bir ulaşım yolu değildir. Trenle ulaşım sağlarsınız 20 dakikada şehir merkezine geçebilirsiniz. Fakat havalimanından direkt tren istasyonuna gidemiyorsunuz. Bunun için deniz otobüsü kullanmanız gerekiyor. Su taksi tercihi de, şehrin tadını çıkarmak için uygun bir tercih, 80-125 Euro arasında fiyatı değişmektedir, özel rezervasyon ile vereceğiniz ücret düşebilir.

Uçak Bileti

İlgini Çekebilir

Ravello uçak bileti

Ravello Uçak Bileti

Ravello uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Ravello uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini …