Anasayfa / Türkiye Uçak Bileti / İstanbul Uçak Bileti
İstanbul Uçak Bileti
İstanbul Uçak Bileti

İstanbul Uçak Bileti

İstanbul uçak bileti sayfamızdan, en ucuz İstanbul uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olan İstanbul’da kalabalık nedeniyle ulaşımda yoğunluk yaşanmaktadır. Anadolu ve Avrupa yakası arasındaki ulaşımın köprülerle yapılması aynı zamanda trafikteki yoğunluğun daha da artmasına neden olmaktadır. Yapılan son projeler ile birlikte tüp geçit ve Marmaray ile ulaşımda alternatifler arttırılmıştır.

Turizm noktasında şehrin farklı bir cazibeye sahip olması, yoğunluğa turizmin de katkı yapmasına neden olduğu gibi eski yıllara tarihlenen çok önemli eserler her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Roma İmparatorluğu itibari ile şehirlerde farklı mimariler ve yapılar görmek mümkündür. Üstelik sivil mimarinin yanı sıra dini yapıların da fazla olması, farklı inançların şehirde yaşamasını sağlar. Böylece Sultanahmet Cami’nin yanı sıra Ayasofya gibi eskiden kilise olarak kullanılan yapılar, Fener Rum Patrikhanesi gibi özel yerler dikkat çekmektedir.

Bölgesel olarak farklı iklimlerin yaşandığı şehirde, boğaz siluete önemli bir katkı sağlar. Böylece etkileyici manzaraları ve bölgeleri ile İstanbul, gezip dolaşılacak şehirler sıralamasında her zaman üstlerde yer alır.

Farklı inanç gruplarından insanların yaşadığı İstanbul’da 3 semavi dine ait ibadethaneler bulunur. İstanbul’un en gözde yeri Boğaziçi’dir. Kentin ortasından akıp geçen boğazın güzelliklerine tekne turları yaparak şahitlik edebilirsiniz. Kent genel olarak Karadeniz ve Akdeniz iklim kuşağının etkisi altındadır. Ilıman bir iklimi vardır.

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’da ulaşımda iki önemli nokta, hava yollarıdır. Genelde hava yolu ile bölgeye erişim sağlanırken, Avrupa yakasındaki Atatürk Havalimanı ve Anadolu Yakası’ndaki Sabiha Gökçen Havalimanı yılın her döneminde yoğundur. Bu bölgelerden taksi, metro, otobüs, dolmuşlar aracılığı ile şehrin farklı noktalarına erişim sağlanabilir. Şehre ilk defa gelen ve ulaşım ağını bilmeyen kişilerin şehir merkezine erişmesi noktasında farklı alternatifleri bulunur. Kişiler bulunduğu bölgeye ve ulaşım tercihlerine göre İstanbul merkeze erişim sağlayabilir.

Atatürk Havalimanı

Avrupa Yakası bölümünde yer alan Atatürk Havalimanı, merkeze erişimde farklı seçenekler sunar. Fakat bölgede sabah ve akşam saatlerinde yoğunluk yaşandığından dolayı kişilerin ulaşımda yoğunluğu da göz önünde bulundurması gerekir. Atatürk Havalimanı’na uçak yolculuğu ile gelen misafirlerin taksit, servis, metro ve otobüsleri kullanabilmesi mümkündür. Taksiyle ya da özel aracı ile merkeze ulaşmak isteyen kişiler için bu durum biraz zorlayıcı olabilir. Özellikle yoğunluğun arttığı dönemlere ulaşım süresi artacaktır. Bu nedenle olabildiğince trafikten etkilenmeyen metro ve metrobüs gibi alternatiflerin kullanılması gerekir. Bu tür durumlarda otobüs ya da diğer ulaşım araçları ile toplu taşımaya en yakın bölgeye gidilmesi daha hızlı bir şekilde merkeze ulaşılmasını sağlar. En çok tercih edilen ulaşım seçeneği ise metro, havabüs ve otobüstür. Seferlerin hızlı olması ve aynı zamanda ekonomik bir yolculuk sunması daha çok bu yönde seçim yapılmasını sağlar. Atatürk Havalimanı’nın tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi metrodur. Metro istasyonunun havalimanı içerisinden başlaması, kişilerin trafiğe çıkmadan İstanbul’un çok uzak noktalarına ulaşmasını sağlar. Yenikapı ya da Esenler Otogarı’na kadar metro ile ulaşım sağlanabilir.

Ulaşımda kişilerin tercihlerine bağlı olarak araç kiralama da tercih edilebilir. Özellikle Beşiktaş, Taksim ve Kadıköy gibi bölgelerde yoğunlaşmış olan araç kiralama firmaları ile bu konuda farklı bir çözüm bulunabilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı

TEM otoyolu üzerinden kolayca erişilebilir durumda olan Sabiha Gökçen Havalimanı, konumu nedeniyle Atatürk Havalimanı’na göre daha fazla tercih edilmektedir. Özel araçla dahi TEM otoyolu üzerinden daha az yoğun trafikle ulaşılabilecek durumda olma havalimanında üstelik farklı ulaşım seçenekleri vardır. Üstelik özel otoparkların olması da araçla bölgeye gelen kişilere kolaylık sağlar. Araç uçak aktarımı ile ulaşım sağlanarak, dönüşte kişiler yine araçlarını kullanma şansı elde etmektedir.  Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen bir kişi taksit, metro, metrobüs ya da Marmaray’ı kullanabilir. Taksi hem pahalı hem de trafikte zaman kaybı yarattığı için çok fazla tercih edilmese de özellikle havalimanına yakın bölgelerde oturanlar için en iyi alternatif taksidir.

Fakat Kadıköy gibi bölgelere gitmek isteyenler için havabüs de tercih edilebilecek bir ulaşım seçeneğidir. Marmaray’ı tercih etmek isteyenler için ise aktarmalı bir yolculuk yapmak durumundadır. Metro ile Kartal ve Ayrılık Çeşmesi’ne erişim sağlandıktan sonra Marmaray’a aktarım yapılabilir. Şehir merkezinden ziyade İstanbul dışında çıkmak isteyenler için bu seçenek daha yatkındır. Zira Yenikapı bölgesinden Balıkesir, Yalova ve Bursa bölgelerine erişim sağlanabilir. En zengin seçeneğe sahip olan ise otobüstür. Havalimanı yakınında yer alan duraklardan, kişiler Kadıköy, Bostancı, Ümraniye ve Kartal gibi çok farklı bölgelere erişim sağlayabilir. Metro ile ulaşımda ise kişilerin en yakın istasyon olan Kartal’a gelmesi gerekir. Bunun için taksiler ekonomik ve uygundur.  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan merkeze ulaşma noktasında yine araç kiralama da değerlendirilebilir.

Uçak Bileti

İlgini Çekebilir

Trabzon uçak bileti

Trabzon Uçak Bileti

Trabzon uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Trabzon uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.   …