Anasayfa / Küba Uçak Bileti / Havana Uçak Bileti
Havana Uçak Bileti
Havana Uçak Bileti

Havana Uçak Bileti

Havana uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Havana uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Havana'da Gezilecek Yerler Havana'da Ne Yenir?

Havana, orijinal adıyla ‘La Habana’ komünist yönetimin hala etkin olduğu Küba’nın en merak edilen şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Küba’nın başkenti olan Havana’da gezginlerin uğradığı yerler genelde sömürge ve devrim dönemlerinin izlerini taşıyor. Bu nedenle Havana gezisinden önce Küba tarihine bir göz gezdirmek faydalı olacaktır.

Kristof Kolomb’un keşfinde dünyada insanın gördüğü ve görebileceği en harika kara parçası olarak tanımladığı Küba, ABD Sömürgesi döneminde Havana Hollywood yıldızlarının,iş adamlarının ve büyük yatırımcıların gözdesi haline geldi. Havana’da gezilmesi gereken yerlerin en gözdesi olan Havana sokaklarında görebileceğiniz harika binalar işte bu sömürge dönemlerinin izlerini taşıyor.

Küba’nın Başkenti Havana

Alışılagelenin dışında dikkat çekici yapılarıyla, rengarenk evlerin, klasik otomobillerin bulunduğu sokaklarıyla ve sanat insanlarının eserleriyle süslediği bir şehir Havana. Tarih boyunca acılara şahit olmuş ama her daim özgürlüğü için direnmiş insanların ülkesi Küba’nın başkenti olan Havana 2 milyondan fazla şehir nüfusuyla, her yıl milyonlarca turistin ağırlandığı bir şehir.

Tarihinde uzun bir dönem İspanyol sömürgesinde bulunan kentin sokaklarında hala İspanyol etkisi görmek mümkün. Küba devrimi ile adını sıklıkla duyduğumuz aynı zamanda bahsettiğimiz zor dönemler geçirmiş olan kentte her şey devlet idaresindedir. Günlük hayatlarında görülen kafe veya restoranlarda çalışan insanlar devlet memurlarıdır. Amerika’nın destek verdiği zamanlarda neredeyse sadece zenginlerin eğlence merkeziyken devrimden sonra her şey değişmiştir. Yerli halkın ev sahibi olmalarına ve belli bir modelin üstündeki arabaları almalarına izin verilmemektedir.

Havana’da halk kazandığı az parayı da lüks gereksinimleri için harcamak yerine önceliği zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya ve eğlencelerine vermiştir. Devlet, çocukların süt ve belli bir yaşa kadar yoğurt ihtiyacını, eğitim, sağlık giderlerini karşılar.

Şehir dışarıdan bakıldığı zaman güvenilir görünmese de dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olarak anılmaktadır. Bu huzur ortamını hazırlayan da birinin canına veya malına kasıtlı zarar verildiğinde ağır cezaların uygulanmasıdır. Şehirde gezilip görülecek birçok turistik alan, müze veya bina bulunsa da turistlerin asıl odak noktası sokak sanatçıları, Latin ezgileri ve danslar ve gösteriler ile sarmalanmış sokaklar.

Küba’ya başkentlik yapan aynı zamanda güzellikleriyle ilginç yapılarıyla ve sokaklarıyla dikkat çeken Havana’da para birimi iki çeşittir. Bunlardan ilki yerel halk tarafından kullanılan ‘yerel pezo’ (CUP) , diğeri de turistlerin kullanmış olduğu Pezo’dur(CUC).CUC kentin birçok bölgesinde geçmektedir.1 CUC yaklaşık olarak 2₺’dir.

Ayrıca şehirdeki tatil günleri aşağıdaki gibidir;

  • Özgürlük Günü(1 Ocak)
  • Yeni Yıl
  • Kutsal Cuma
  • İşçi Bayramı(1 Mayıs)
  • Devrimi Anma Günü(25 Temmuz)
  • Devrim Günü(26 Temmuz)
  • Devrim Kutlamaları(27 Temmuz)
  • Bağımsızlık Savaşı Başlangıcı(10 Ekim)
  • Noel(25 Aralık)

Tarih belirtilmeyen tatiller yıla göre değişim göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir