Anasayfa / İran Uçak Bileti / Şiraz Uçak Bileti
Şiraz Uçak Bileti
Şiraz Uçak Bileti

Şiraz Uçak Bileti

Fars bölgesinin gözde şehirlerinden biri olan Şiraz Uçak Bileti , İran’ın bozulmamış kent dokusuyla ilgi gören yerlerindendir.

İran’ın kültür başkentidir. Sanat ve kültürel yapılar sayesinde ” şairlerin şehri” ve ” güller şehri” olarak nitelendirilmektedir. İran’ın turist çeken en önemli noktalarındandır. Eski yüzyıllarda Pers İmparatorluğunun ve Safavi Hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. O dönemlerde yapılan mimari yapılar günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Çevresine göre geri planda kalan kentte ticaretin ve sanayinin gelişmeye başlamasının ardından büyük göçler almaya başlamıştır. Fars bölgesinin 1,5 milyonluk nüfusu ile İran’ın 6. büyük kenti olmayı başarmıştır. Şiraz şarabı kentin dünyaca ünlü içkisidir. Ancak İslam devrimi sonrasında üzüm bağları tahrip edilmiş ve şarap üretimi yasaklanmıştır. Gayrimüslimler için şarap üretimine müsaade edilse de gizliden de şarap üretimi yapıldığı söyleniyor. İran’ın genelinde olduğu gibi Şiraz’da da halı ve kilim minyatürleri çok satılıyor.

Gündüzleri sakin ve sessiz olan sokakların yerini geceleri insan sesleri alıyor. Kent geceleri daha hareketli olmaktadır. İran ülkesinde toplamda 15 dil konuşuluyor. Ancak resmi dil olarak Farsça kabul ediliyor. Para birimi ise Riyal’dir. Şiraz ile Türkiye arasında yaklaşık 1,5 saat zaman farkı bulunmaktadır. Şehir yaz aylarında sıcak ve kurak kış aylarında ise sert havaya sahiptir. Kenti ilkbahar aylarında gezmeniz tavsiye edilir. En çok yağışı ocak ve şubat aylarında almaktadır. Kentte  düzenlenen festivaller turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.

Şiraz’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direk uçuş seferleri bulunmaktadır. Aktarmalı olarak da Şiraz’a ulaşmanız mümkündür. Türkiye’den direk uçuşlar 3,5 saat kadar sürmektedir.

Şiraz Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Genel olarak ulaşımda toplu taşıma araçları olarak otobüsler kullanılmaktadır. Otobüslerin ardından en çok tercih edilen hızlı ulaşım aracı olarak taksiler ikinci sırayı almaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir