Anasayfa / Ürdün Uçak Bileti / Amman Uçak Bileti
Amman Uçak Bileti
Amman Uçak Bileti

Amman Uçak Bileti

Amman uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Amman uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dünyanın en eski şehirlerinden olan Amman Ürdün’ün başkentidir. Amman, tarihin ilk dönemlerinden itibaren yerleşim yeri olarak tercih edilmektedir.

Amman başkent olmasının yanı sıra Ürdün’ün de en büyük şehri konumundadır. Şehir ülke genelinde en gelişmiş yer olduğu için sürekli göç alıyor. Nüfusu 5 milyona ulaşan Amman, halen aktif eski yerleşim yerlerini bünyesinde bulunduruyor. Ürdün nüfusunun büyük bir kısmı Amman’da yaşam sürdürüyor. Tarihin eski yerleşim alanlarından olması sebebiylede birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman bulunan kazılarda M.Ö 4000’li yıllara ait kalıntıların ortaya çıktığı görülüyor. Bölgede yapılan birçok kazı çalışmasına bakıldığı zaman ilk yerleşimin Katolik Çağda yapıldığı tahmin ediliyor. İstanbul gibi yedi tepeye kurulan Amman’da insanların  yerleşim yerleri zamanla aşağı inmiştir. Amman şehrinin ise M.Ö 7000’li yıllarda kurulduğu da diğer tahminler arasında yer alıyor.

Amman’a Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

İstanbul’dan Amman’a direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. Aktarmasız olarak Amman’a İstanbul’dan 1 saat 40 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Tabi ki aktarmalı uçuşlarda bu süre uzayabiliyor. Amman Queen Alia Havaalanı Ürdün’ün en büyük havalimanıdır. Şehirden bütün uluslararası uçuşlar buradan sağlanmaktadır. Şehir merkezinden havaalanına taksi ve otobüslerle gidebilirsiniz. Sabah 05.00 ve akşam 22.00’ye kadar otobüsler hizmet vermektedirler. Otobüs ücretleri ise 3 dinardır.

Amman Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Amman’da şehir içi ulaşımda biraz sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Metro, tramvay  ve metrobüs gibi ulaşım araçları bulunmuyor. Otobüslerin çok fazla gelişmemiş güzergahları mevcut. Bu güzergahlardan şehrin her bölgesine gitmeniz zaman kaybı olabilir. Otobüslerin gitmediği yerlere bazı dolmuşlar gitmektedir. Ancak onların sefer azlığı sizlere sıkıntı yaratabilir. Şehirde genellikle taksi ve özel araçlar tercih ediliyor. Özel araçları kiralamak için şehrin hemen hemen her noktasında araç kiralama yerleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir