Anasayfa / Azerbaycan Uçak Bileti / Bakü Uçak Bileti
Bakü Uçak Bileti

Bakü Uçak Bileti

Bakü uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Bakü uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Bakü, ticari faaliyetlerin yanı sıra kültürel faaliyetlerle de adından bahsettiren bir şehir haline gelmiştir.

Bakü, Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Şehirde yapılan kazılarda bulunan kalıntılara bakıldığı zaman M.Ö 1. yüzyıla ait olan eserlere rastlanılıyor. Kentle ilgili arkeolojik kalıntılar en çok Binegedi, Emircani Zığ gölü ve Merdekan bölgelerinde ele geçirilmiştir. O dönemlerde Şirvanşah Devleti’nin hakimiyeti altında olan Bakü, sık sık Hazarların saldırısına uğramıştır. Nardaran Kulesi, Mardakan Kulesi ve Ramana Kulesi Şirvanşahların döneminde yapılmıştır.

Azerbaycan için ticari ve kültür faaliyetlerin önemli gelişim gösterdiği şehir Bakü’dür. Bulunduğu konumdan kaynaklı liman şehridir. Bakü Limanı ise Hazar Denizinde yer alan en önemli limandır.

Şehir 2000’li yıllarda hızla büyümeye başlamıştır. Nüfusu 4 milyona ulaşmıştır. Nüfusun çoğunluğunu yerli halk oluşturuyor. Ülkenin nüfusunun ise üçte biri Bakü’de yaşamaktadır.  Azerbaycan’ın sanayi merkezi için önem arz eden şehri Bakü, ticaret limanlarında yılda 2 milyon tona yakın yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Bakü, 2012 yılında 57. Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra 2016 yılında ise Avrupa Grand Prix olarak adlandırılan Formula 1 yarışmaları Bakü’de düzenlenmiştir. Kültürel faaliyetlerden dolayı da şehir tanınan ve beğenilen bir kent haline gelmiştir.

Bakü’ye Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Türk hava şirketlerinden Bakü’ye uçuş seferleri düzenlenmektedir. Haydar Aliyev Uluslararası havalimanını kullanarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Bakü’ye 2 saat 45 dakikada gidebiliyorsunuz. Havaalanlarından şehir merkezine gitmek içinse taksi ve havaalanı servislerini tercih edebilirsiniz.

Bakü’de Şehir İçi Ulaşım Nasıl Gerçekleştirilir ?

Şehir içi ulaşımda otobüs, taksi, metro ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Bakü’de otobüs ve minibüslerde kartlı sistem bulunuyor ve  duraklar şehrin her yerinde mevcuttur. Biletlerinizi görevlilerden alıp şehri gezmek için yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Uçak Bileti

İlgini Çekebilir

Dublin Uçak Bileti

Dublin Uçak Bileti

Dublin, nüfusu 500 binden fazla olan turistik kent olup, İrlanda’nın bolca ziyaret edilen başkentidir. Dublin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir