Anasayfa / Hollanda Uçak Bileti / İstanbul Amsterdam uçak bileti
İstanbul Amsterdam uçak bileti
İstanbul Amsterdam uçak bileti

İstanbul Amsterdam uçak bileti

Amsterdam şehri birçok insanın tercih ettiği gezilmesi gereken yerlerden birisidir. İstanbul Amsterdam uçak bileti bilgilerine bir göz atalım.

İstanbul Amsterdam uçak bileti

Her şehrin kendine has bir mazisi vardır. Amsterdam’da hikayesi olan şehirlerden birisidir. 1200’lü yıllarda bir grup hollandalı balıkçı kayıklarına binip yola çıkmıştı. Bu balıkçılar şuanki Hollanda’nın kuzey topraklarına ulaştıklarında bugünkü Amsterdam’da durdular. Bu bölgenin ne kadar sulak oldugunu görüp bölgede hem tarim hem balıkçılıkla uğraşabileceğini anlayan bölge insanı burada büyükçe bir köprü ve büyükçe bir baraj inşa edip yerleşim yeri kurmaya karar verdiler. Balıkçılar Amstel nehri yakınlarına gelip şuanki Amsterdam şehrini kurduklarında hayat hiç düşündükleri kadar kolay olmadı. İlk başta kurdukları baraj çöktü ve şehri su bastı. Amsterdam’ı kuran balıkçılar hem el yeteneği hem ticari zeka olarak dönemin çok ilerisindeydi. Baraj kurarken yaşadıkları sorunlardan ders alan balıkçılar zamanla işi büyütüp gemi yapımına başlamıştı ve artık avrupalı ülkelerin ve tüccarların donanmaları Amsterdam’da yapılıyordu. Kısa sürede zenginleşen Hollandalılar , Amsterdam şehrinin hızla gelişmesinde büyük rol oynadılar.

1800’lerde Amsterdam ekonomisi ivme kaybetmeye başlayınca ulkede ekonomik kriz başgösterdi. Daha sonra kurulan kuzey denizi kanalı sayesinde amsterdam şehri direk denize bağlanmış oldu ve şehir halkı için deniz ticareti yeniden alevlendi.

Birinci ve ikinci dünya savaşlarında Amsterdam şehri az zarar gördü ama avrupa’nın tüm kaynaları askerleri beslemek için harcanınca şehirde açlık sorunu yaşandı. Çok sayıda Amsterdamlı açlıktan hayatını kaybetti. İkinci dünya savaşı sonrası yeniden ivme kazanan Amsterdam, dünyanın en zengin ve önemli şehirlerinden biri haline geldi. İkinci dünya savaşi sonrası yaşanan kültürel değişmeler Amsterdam’ı avrupa’nın en liberal ve açıkkgörüşlü şehirlerinden biri haline getirdi.

Amsterdam Hangi Aylar Yoğundur?

Yılın her mevsimi gezilebilecek bir şehir olan Amsterdam özellikle Nisan-Ekim ayları arasında oldukça fazla turist alır. Özellikle kış aylarında gitmeyi planlıyorsanız, kışı aylarında hava sıcaklığının İstanbul’a nazaran 4-5 derece daha soğuk olduğunu ancak hissedilen sıcaklığın bundan çok daha düşük olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Amsterdam’da Nereler Gezilmelidir?

Dam Meydanı, Madame Tussaud’s Müzesi, Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis), Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi, Anne Frank Müzesi, Heineken Experience

 

 

Uçak Bileti

İlgini Çekebilir

Amsterdam Uçak Bileti

Amsterdam Uçak Bileti

Amsterdam uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Amsterdam uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.   …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir