Anasayfa / Kazakistan Uçak Bileti / Astana Uçak Bileti
Astana Uçak Bileti
Astana Uçak Bileti

Astana Uçak Bileti

Astana uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Astana uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kazak dilinde başkent anlamına gelen Astana, Rus Çarlığı döneminde 1830 yılında kurulmuştur.

1911 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Kazakistan’ın başkenti Almatı idi. Sonraki yıllar Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Akmola yeni başkent seçilmiştir. Akmola’nın ismi sonraki yıllar Astana olarak değiştirilmiştir. Orta Asya steplerinin ortasında bulunan şehir İşim nehri kıyısında yer almaktadır. Şehrin geçmiş dönemlerde nüfus azlığı ve gelişmişlik düzeyinin yetersiz olması nedeniyle şehir görünümünden uzak olduğu gözlemlenmekteydi.  Ancak 1879 yılında demiryolunun şehre yapılması gelişim için atılan ilk adım olmuştur. Demiryolunun yapılmasının ardından Rus şehirlerine ulaşım sağlanmış olup, şehir göç alan bir bölge haline gelmiştir.

1950’li yıllarında buğday ve arpa üretiminde Astana, devlet adamlarının da desteği ile ön plana çıkan şehir olmuştur. Bakir Topraklar Ekonomik Bölgesi merkezi konumuna gelmiştir. Asya’nın en büyük sinagogu da Astana’da bulunmaktadır. Şehrin ekonomik gelir kaynaklarını ulaşım, ticaret, inşaat sektörü, iletişim sektörleri sağlamaktadır. 1998 yılında devlet başkanı Nazarbayev Astana için bir proje geliştirmiştir. Bu proje kapsamında şehri kuru ve dondurucu soğuktan korumak için 1 milyon ağaç diktirmiştir. Ancak 20 yılın sonunda kentte ağaçların soğuğa dayanamadığı görülmüştür.

Astana’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Türkiye üzerinden Astana’ya direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan direk uçuşla 5 saat içerisinde Astana’ya ulaşabilirsiniz.

Astana’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Saparzhai adında olan otobüsler şehir içerisinde en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır. Son yıllarda artan otobüs sayısı insanları memnun etmektedir. Seyahat ettiğiniz Astana’da gezip göreceğiniz yerlere hangi otobüslerin gittiğini öğrenmek için ” 2GIS ” veya “Astra Bus” uygulamalarını telefonunuza indirebilirsiniz. Otobüslerin ücreti ise 90 KZT’dir. Diğer bir ulaşım araçları taksiler olmaktadır. Şehir merkezinden havalimanına mesafe yaklaşık 16 kilometredir.

Uçak Bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir