Anasayfa / Mısır Uçak Bileti / İskenderiye Uçak Bileti

İskenderiye Uçak Bileti

İskenderiye uçak bileti sayfamızdan, en ucuz İskenderiye uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Akdeniz kıyısında yer alan en büyük yerleşim yeri İskenderiye, Mısır’ın ana limanı olmaktadır.

Mısır’ın Akdeniz kıyısında bulunan İskenderiye 4,1 milyonluk bir nüfusa sahiptir. İskenderiye Kahire’nin 183 metre  kuzeybatısında bulunur. İskenderiye’nin büyük bir ana limana sahip olması, Mısır’ın önemli bir ticaret kaynağının da olduğunun bir göstergesidir. Özellikle Mısır’ın dış ticaretinde önemli bir paya sahiptir. Rodoslu mimar Dinokrates’in hazırlamış olduğu bir plana göre  İskenderiye, MÖ 332’de kurulmuştur. Mısır’da    Yunan kültür merkezi oluşturmak isteyen Büyük İskender tarafından kurulan İskenderiye adını da bu hükümdardan almıştır. Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethetmesinin ardından İskenderiye’ de Osmanlı topraklarına geçen bir yer olmuştur. İskenderiye Osmanlı topraklarına katıldığı o vakitler Türk gemilerine de liman hizmeti vermiştir. 18. yüzyıllarda da Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. İlerleyen yıllarda kent petrol ihraç merkezi haline gelmiştir. Kızıldeniz’in petrol taşıyan boru hatları sayesinde ihracat ilerlemiştir.

Kum taşlı bir ada olan Faros üzerine kurulu şehirde tipik bir Akdeniz iklimi görülür. Ocak aylarında sıcaklık derecesi 18 iken ağustos aylarında sıcaklıklar 31 dereceyi göstermektedir. Şehre nisan, mayıs, haziran aylarında gitmeniz tavsiye edilir. Dini bayramlar İskenderiye’de büyük coşkuyla kutlanır. Dini bayramların yanı sıra bazı kutlanan festivallerde şehrin eğlenceli zamanları ile insanların dolu dolu zaman geçirmesini sağlıyor.

İskenderiye Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den İskenderiye’ye direk uçuş seferleri düzenlenmektedir. İskenderiye’de bulunan İskenderiye Uluslararası Havalimanı ve Borg al Arab Havalimanı olmak üzere 2 adet havalimanından uçuş hizmeti gerçekleştirilmektedir.

İskenderiye Şehir İçi Ulaşım

İskenderiye’ de şehir içerisinde raylı bir ulaşım ağı bulunmaktadır. Bu ağda tramvay, trenler ve troleybüsler insanlara hizmet vermektedir. Mavi renkli otobüsler Courniche bölgesinde ulaşım sağlamaktadırlar.  Otobüs biletlerinde tek biletlerin ücretleri 2 EGP’ tir. Tüm Arap ülkelerinde olduğu  gibi İskenderiye’ de  de pazarlık payı taksilerde geçerlidir. Taksi bir diğer ulaşım aracı olarak tercih edilir. İskenderiye’ de taksi paylaşma sitemi bulunmaktadır. Taksilere binmeden önce gideceğiniz yerin ne kadar para tuttuğunu mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Sonra yüksek meblağlar ödemek zorunda kalmayın. Taksi ve otobüsler ile şehrin her bölgesine rahatlıkla gidebilirsiniz.

Uçak Bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir