Anasayfa / Fransa Uçak Bileti / Lille Uçak Bileti
Lille uçak bileti
Lille uçak bileti

Lille Uçak Bileti

Lille uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Lille uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan şehir Lille, Fransa’nın en kuzeyinde Belçika sınırında yer alıyor.

Lille, Deule Nehri çevresinde kurulmuştur. Kent Nord- Pas- de Calais adında olan bölgede yer alıyor. Nord ilinin merkezi konumundadır. 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilerek , kültür, sanat anlamında önemli seviyeye ulaşmıştır. Şehrin ismi ise Deule nehrinde yer alan bir adadan gelmektedir. 830 – 910 yılları arasında Vikingler’in işgali altına giren kent sonrasında Roma işgaline maruz kalmıştır. Ancak Roma işgalinden sonra kentte ticaret ileri seviyelere ulaşmıştır.Kent tüccarların durak noktalarından biri olmuştur. 16. yüzyılın başında ise Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun yönetimine girmiştir. 1700’lü yıllarda kent kesin olarak Fransız yönetime girmiştir.

Şehirde pamuk üretimi oldukça gelişmiştir. Bu gelişim tekstil alanına da yansımış, şehir Avrupa’nın önemli tekstil üretim yeri haline gelmiştir. Madencilikle de önemli gelir elde eden şehir, ekonomik anlamda büyüme elde etmiştir. 1. Dünya Savaşının ardından Almanya’nın işgaline uğrayarak büyük bir yıkım yaşamıştır. Savaş sonrasında nüfusunda azalmalar gerçekleşmiştir. 2. Dünya Savaşıyla da büyük darbeler alan kent yıllar sonra eski haline geri dönmüştür. Paris ile Lille arasında hızlı tren kurulduktan sonra açılan Manş Kanalı Lille’de yeniden bir gelişime sebebiyet vermiştir.

Lille’e Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Türkiye’den Lille’e direk uçuş seferleri bulunmamaktadır. Paris, Nice ve Lyon şehirlerine İstanbul’dan uçakla gidebilir sonrasında trenle şehre geçiş sağlayabilirsiniz.

Lille’de Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Şehirde ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Tramvay, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçları sizlere ucuz bir ulaşım sağlar. Lille’de ulaşım araçlarının çalıştığı saatler ise 5.30 ve 23: 00 arasındadır. Bir diğer ulaşım aracı bisiklet olmaktadır. Bisikletler kiralayarak şehri gezebilirsiniz.

Uçak Bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir