Anasayfa / Arnavutluk Uçak Bileti / İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti
İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti
İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti

İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti

Arnavutluk tarihi ve görsellik açısından ziyaret edilmesi gereken yerlerden. İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti ve gezilecek yerler hakkında bilgi verelim.

İstanbul Arnavutluk Uçak Bileti

Arnavutluk Osmanlı İmparatorluğu’ndan 1912’de bağımsız olmuştur. İtalya tarafından 1939’da işgal edildi. İtalyanların ardından 1943’te Nazi Almanyası tarafından tekrar işgal edilmiştir. Daha sonra Enver Hoca liderliğindeki Komünist Parti direniş başlatmıştır.  Komünistler yönetimi 1944’te devraldı. 1960’a kadar SSCB müttefiki olan ülke 1978’e kadar Çin ile yakınlaşma süreci yaşadı.

Komünist rejim Arnavutluk’ta 46 yıl sürdü, daha sonra çoğulcu demokrasiye geçildi. 1991 yılında ilk kez çok partili seçim yapıldı. Ancak seçimin ardından çok sayıda cumhurbaşkanı ve başbakan değişti. Hükümetler, yüksek işsizlik oranı, yolsuzluk, altyapı eksikliği ve organize suçla mücadele etmek zorunda kaldı.  Arnavutluk ülkesi, Balkan yarımadasında dağlık küçük bir ülkedir. Kuzeydoğusunda Kosova ,kuzeybatısında Karadağ, doğusunda Makedonya, güney ve gümneydoğusunda ise Yunanistan bulunmaktadır.

 

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Tiran : Arnavutluğun başkenti olan Tiran, 1617 metre yükseklikteki Dajti dağlarının eteğindeki ovaya kurulu. Çoğu Balkan şehri gibi Tiran’ın da içinden nehir geçiyor. Şehrin pek de çekici biri yüzü yok. Şehrin merkezinde ki meydanda yer alan ve Arnavutluk’un simgesi haline gelen Ethem Bey Cami, İskender Bey Heykeli,  Saat Kulesi görülecek yerlerin başında.

Elbasan : Elbasan Shkumbin Nehri’nin yanında yer alır. Arnavutluk’un Durres ve Tiran’dan sonra en kalabalık ve en önemli üçüncü şehri. Elbasan, yaklaşık 240.000 nüfuslu sakin bir kent.  Osmanlı’dan kalma yuvarlak kiremitli evleriyle durumunu kısmen korumuş bir Anadolu kasabasına benziyor.

Berat : Komünizm dönemi uygulamalarına ve zamana direnebilen camilerden en önemlileri  Hünkâr Cami, Kurşunlu Cami, Saat Cami ve Bekârlar Cami günümüze ulaşmayı başaran Osmanlı eserleri.  Halveti Tekkesi ve Ulusal Etnografya Müzesi  gezilmesi gereken yerler.

Kruja : Akçahisar Kalesi olarak da bilinen Krujë Kalesi, buranın en önemli görülmesi gereken yeri. Kale içerisinde yer alan İskender Bey Müzesi gezilmeli.  Eski Osmanlı Çarşısı alışveriş yapmak için ideal. 

Durres : Kentin en önemli tarihi yapıları, Fatih Sultan Mehmet’in adının verildiği Fatih Cami, tarihi Ortodoks Kilisesi ile Eski Kale’den kalma tarihi kule görülebilir. Durres’in gezilecek en güzel yerleri arasında Antik Tiyatro, Kral Zog’un Kalesi, İskender Bey Heykeli ve heykelin bulunduğu meydan yer alıyor.

İşkodra : İşkodra’nın en eski yapısı 1773’te Arnavut Mehmet Buşati Paşa’nın yaptırdığı Kurşunlu Cami’yi görün. 

Uçak Bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir