Anasayfa / İngiltere Uçak Bileti / İstanbul Manchester uçak bileti
İstanbul Manchester uçak bileti
İstanbul Manchester uçak bileti

İstanbul Manchester uçak bileti

Bir yerleri keşfetmeden önce biraz araştırma yapmak gerekir. Manchester şehride araştırma yapılması gerekilen şehirlerden biridir. Peki İstanbul Manchester uçak bileti ve Manchester’da gezilecek yerlere bir göz atalım.

İstanbul Manchester uçak bileti

İngiltere’nin kuzey batısında bulunan Manchester’ın nüfusu 500 bin civarıdır. İngiltere’nin altıncı en büyük şehri Manchester’dır. 1853de şehir statüsünü kazanmıştır. Manchester şehri  dünyanın ilk sanayileşen şehridir. Ayrıca şehir spor kulüpleri ile de ünlüdür. Bunun yanında mimari,kültürel ve bilimsel çalışmalarda da öndedir. Çok ilginçtir komünizm de kapitalism gibi bu şehirde başlamıştır. Şöyle ki Karl Marx ve Friedrich Engels  Komünist Beyannamesini Chetham Kütüphanesinde kaleme almışlardır.

Büyüklük olarak 6. sırada olsa da ekonomi olarak İngiltere’nin üçüncü en büyük şehridir. Kaldı ki Londra ve Edinvurgh’tan sonra turistler en çok Manchester şehrini ziyaret ederler. Şehrin sembolünün arı olması aslında bu şehirle ilgili ipucunu verir. Arılar gibi çalışkan insanlar bu şehirde yaşarlar. Liverpool şehrinden buraya açılan kanal ile büyük gemiler bu ticaret şehrine ulaşırlar. Yani bu şehrin arılarının balları bu 50 kmlik kanal sayesinde tüm dünyaya Liverpool limanından dağılır. Bu şehri gezmek için harita şarttır ve bu haritalar turist ofislerinden alınabilir. Manchester üniversitesi Rutherford’un atomu parçaladığı üniversitedir. Buradan çıkan öğrencilerin birçok nobel ödülü bulunmaktadır. 155 ülkeden 40 bin öğrenci bu üniversiteyi seçmiştir. Yani İngiltere’nin en kalabalık kampüsü burada bulunmaktadır.

Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester Belediye Sarayı : 80 metreyi aşan görkemli saat kulesi ve eşsiz güzellikteki Neo-Gotik mimarisiyle Manchester gezilecek yerler listesinde üst sıralardadır.

John Rylands Library : Günümüzde Manchester Üniversitesi’nin kütüphanesinin bir parçası olarak faaliyet gösteren bu kültürel yapı ,Yeni Ahit’in bilinen en eski parçası ve Gutenberg İncil’i   gibi son derece değerli eserlere ev sahipliği yapıyor.

Manchester Katedrali : Katedral olarak inşa süreci 1421 yılında başlayan dini yapı, 1882’ye kadar yapısal anlamda çok sayıda değişikliğe uğramış. Günümüzde başpiskoposluk ofisi olarak da kullanılıyor.

Bilim ve Sanayi Müzesi : Ulaşım, bilgi işlem, enerji, iletişim, tekstil gibi bölümlere ayrılmış olan müzede bu alanlarda üretilmiş ve döneminde devrim niteliğinde sayılan araçların orijinalleri veya aslına uygun kopyaları sergileniyor.

Castlefield : Kente adını veren Roma dönemi kalesinin kalıntılarının bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş eski bir sanayi ve yerleşim kompleksidir.

Manchester Müzesi : Arkeoloji, antropoloji ve doğa tarihi alanlarında birçok yapıta ev sahipliği yapmaktadır.

Uçak Bileti

İlgini Çekebilir

Bristol uçak bileti

Bristol Uçak Bileti

Bristol uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Bristol uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir