Anasayfa / Gürcistan Uçak Bileti / Rustavi Uçak Bileti
Rustavi uçak bileti
Rustavi uçak bileti

Rustavi Uçak Bileti

Rustavi uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Rustavi uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gürcistan’ın güneyinde yer alan Rustavi, antik tarihi ve Sovyet dönemine ait geçmişi ile gezilmesi gereken yerlerdendir.

Rustavi başkent Tiflis’in güneydoğusunda yer alıyor. Başkente 25 kilometre mesafede bulunan şehir, Kura nehri kenarında kurulmuştur. Şehrin tarihi geçmişine baktığımız zaman 2 bölüme ayrıldığını görüyoruz. 13. yüzyılda Rustavi tamamen yok edilmiştir. 1. kısım yok olmadan önce ikinci kısım ise Sovyet döneminden günümüze kadar geçen zamanı kapsar. Kent ismini eski Moğolların 1256 senesinde yıkmış oldukları eski Rustavi şehrinden almıştır. Rustavi ilerleyen yıllarda Güney Kafkasya’nın endüstrisi için önemli bir nokta haline gelmiştir. Ancak  Sovyet Birliği dağıldıktan sonra bu önemini kaybetmeye başlamıştır. Nüfusun çoğunluğunda işsizlik hüküm sürmüştür.

Rustavi, subtropikal iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak geçen şehirde, kış ayları soğuk geçmektedir. Şehri ziyaret etmek isteyenler ise ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmelidirler.  Rustavi’nin resmi dile Gürcüce’dir. Ancak şehirde yaşayanların bir kısmı da Ermenice, Rusça ve Azerice dillerini konuşuyorlar.

Şehirde konaklamak için birçok alternatif bulunuyor. Ancak lüks ve en iyi otellerde kalmak isterseniz Yeni Rustavi bölgesine bakmalısınız. Saat farkı olarak Türkiye ile Rustavi arasında 2 saatlik bir fark vardır. Türkiye Rustavi’den 2 saat geridedir. Şehrin para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 TL 0,81 Gürcistan Larisine denk geliyor. Günübirlik geziniz için en uygun şehirlerden birisi olan Rustavi’yi seyahat edeceğiniz yerler içerisine mutlaka ekleyin.

Rustavi Şehrine Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Rustavi’ye direk uçuş seferleri düzenlenmemektedir. Şehre gitmenin en kolay yolu ise önce Tiflis’e gidilip sonrasında Rustavi’ye gidilmesidir. Birçok farklı havayolu şirketi Tiflis’e seferler düzenlemektedir.

Rustavi Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanıyor ?

Şehirde sarı renkli yerel minibüsler hizmet vermektedir. Minibüslerin ismi ” marshrutka ” olarak biliniyor. Bilet ücreti ise 50 Tetridir.

Uçak Bileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir